Vaša vlastná ekozáhrada – ako ju vybudovať

Chystáte sa založiť si pri vašom novom bývaní záhradu? A prečo ju neurobiť rovno ekologickú a udržateľnú? Záhrada plná kvetov, stromov a všakovakých zákutí pre hmyz totiž dodá silu nielen nám, ale aj celému ekosystému.

Vaša vlastná ekozáhrada – ako ju vybudovať
(zdroj: unsplash.com)

Nech to u vás poriadne bzučí

Rola hmyzu a včiel je pri opeľovaní nenahraditeľná. Je jasné, že jeho populácia sa značne zredukovala a čelíme tomu, že tu jedného dňa týmto tempom nebude žiaden. Ako teda prilákať do vašej záhrady viac hmyzu? Namiesto trávnika nasaďte tam, kde sa dá, lúku s divými kvetmi. Kvety saďte podľa toho, aby vám celý rok niečo kvitlo – včely tak budú mať k dispozícii naozaj širokú škálu kvetov. Nezabúdajte ani na motýle, tie zasa milujú kvety bohaté na nektár a s vyššou stonkou. Rovnako sú pre nich dôležité stromy, aby sa mali kde rozmnožovať.

Polievajte len ráno alebo večer

Najlepšie je pestovať rastliny vhodné pre dané podnebné pásmo, aby ste sa vyhli nadmernému polievaniu. Ak však už polievať naozaj musíte, robte tak iba ráno alebo za súmraku, aby ste znížili množstvo odparenej vody. Zaveďte do vašej záhrady kvapkovú závlahu, spotrebujete tak omnoho menej vody, než keď to budete robiť hadicou alebo ostrekovačom. Znížiť môžete aj množstvo odtečenej vody, čo dokážete tým, že budete všetky rastliny polievať iba priamo pri koreni.

Nasledujte vzory prírody

Zaraďte do svojej záhrady prvky permakultúry. Je to ideálny spôsob, ako ušetriť peniaze aj čas. Pôdu okolo rastliniek preto pokryte štiepkou – burina tak nebude mať priestor rásť. Skúšajte permakultúrnu teóriu, podľa ktorej vedľa seba nasaďte rastlinky, ktoré spolu dobre kooperujú a jedna druhej pomáhajú k rastu. Ak máte vo svojej záhrade málo úrodnej pôdy, vytvorte si ju pomocou vyvýšených záhonov. Aj spôsob kosenia je veľmi dôležitý – poobzerajte sa po kúskoch, ktoré nie sú na benzín. Najlepšie sú teda vretenové alebo elektrické kosačky.