Ako na výber záhradnej hadice

Výber záhradnej hadice sa môže zdať jednoduchý a zanedbateľný, no na trhu je tak široký výber, že môžete byť prekvapení. Líšia sa nie len materiálom, ale aj dĺžkou, farbou či priemerom. Pri výbere tej správnej hadice do vašej záhrady by ste mali zvážiť viacero faktorov.

Ako na výber záhradnej hadice (Foto: unsplash.com)

Všetky dôležité parametre

Základným parametrom je práve dĺžka hadice. Vyrábajú sa totiž v množstve prevedení a rozhodovať by ste sa mali podľa rozlohy záhrady aj využitia tejto hadice. Najkratšie hadice mávajú dĺžku okolo 20 metrov, tie najdlhšie môžu mať až 100 metrov. Ideálnym riešením je, keď si kúpite dlhšiu hadicu na viacero účelov. Pri výbere sa zamerajte aj na priemer. Vždy ide o vnútorný priemer a čím je väčší, tým je väčší aj prietok vody. Pri tomto parametri by ste si mali vyberať v rozmedzí 13 – 19 mm.

Pozor si dávajte aj na materiál. Najdrahším riešením je vinylová hadica, ktorá je najmenej robustná. To znamená, že má kratšiu životnosť a rýchlejšie popraská. Gumová hadica je odolnejšia a tvárnejšia. Lepšie zvláda aj horúcu vodu a dá sa použiť aj v náročnejších podmienkach. Aj keď sa farba môže zdať zanedbateľným faktorom, tak to tak nie je. Svetlé aj tmavé hadice majú svoje výhody. Tie tmavé sa počas leta viac ohrievajú a svetlé sa zas tak nezanášajú.

Skladovanie a starostlivosť

Na údržbu sú najjednoduchšie hadice s navijakom. Vyberať si môžete z nástenného boxu alebo pohodlného prenosného vozíku. Hadicu potom navíjajte tak, aby sa pri tom nelámala ani nepraskala. Aj keď ju často používate na polievanie, tak ju nenechávajte len tak pohodenú v tráve. Na zimu hadicu uskladnite, aby jej nehrozilo premrznutie. Nezabudnite z nej vypustiť všetku vodu.