Vyberáte závesy? Na toto všetko by ste mali myslieť!

Nič tak neovplyvní celkový dojem z miestnosti ako detaily. A k tým určite patria aj závesy alebo záclony. Pri ich správnom výbere vám môže pomôcť niekoľko tipov, ktorých dodržaním svoju domácnosť ešte vylepšíte!

Vyberáte závesy? Na toto všetko by ste mali myslieť!
(zdroj: unsplash.com)

Keď sa závesy stanú hlavnou dekoráciou

Rozhodujúca je určite farba. Do úvahy vezmite všetky farby v miestnosti – čiže farebnú paletu, ktorú už máte vytvorenú inými vecami. Závesy ju musia dopĺňať, poprípade zvýrazňovať. Za “iné veci” v tomto prípade berieme steny, nábytok a iné dekoratívne prvky v miestnosti. Ak sa hlavným dekoratívnym prvkom miestnosti majú stať záclony, vyberte farbu, ktorá dosiahne výrazný farebný akcent. Tým sa postaráte o to, že každý, kto vojde do takejto miestnosti, sa ako prvé pozrie na vaše závesy. O dominantný prvok miestnosti máte tým pádom postarané.

Neutrálne, alebo dominantné farby?

Samozrejme, závesy musia aj farebne ladiť. Harmonický a naozaj sofistikovaný vzhľad vám pomôžu docieliť odtiene tej istej farby. (Platí v prípade, že ste sa nerozhodli ísť cestou farebného akcentu). Jednou farbou totiž vytvoríte v miestnosti upokojujúcu a pokojnú atmosféru celku, nielen časti, kde závesy visia. Ak sa nechcete s farebnosťou miestností vyslovene hrať, stavte na farby, ktorými nič nepokazíte. Sú to hlavne biela, sivá, krémová a béžová. Tieto univerzálne farby sa hodia do každého priestoru a vytvoria vám čistý a nadčasový vzhľad, ktorý nebudete musieť meniť s pridaním inej dekorácie či predmetov ladených do vyslovene konkrétneho štýlu. Závesy sa tak síce nestanú dominantou miestnosti, ale ani nič nepokazia. Zamyslite sa aj nad atmosférou miestnosti, kam práve závesy umiestňujete. Otvorenosť a prívetivosť vám domov vnesú svetlé a vzdušné farby, ako sú napríklad tie pastelové, zatiaľ čo tmavé farby vytvoria skôr dramatickú a intímnu atmosféru. Týmto by ste sa mali riadiť aj pri typoch miestnosti, čiže do spálne čierna ako dominantná farba určite nepatrí.

Myslite aj na svetlo

Ak radi prispôsobujete svoj domov aktuálnemu ročnému obdobiu, či už výzdobou alebo interiérovými či exteriérovými dekoráciami, môžu vám pri tom pomôcť aj závesy. Svetlé a svieže sa hodia samozrejme na jar a v lete, tie ťažšie a tmavšie v jeseni a zime. V tomto prípade môžete brať do úvahy aj materiál. Dojem tepla navodia v zime skôr ťažšie a hrubšie materiály, zatiaľ čo počas teplých ročných období siahnite po tých najvzdušnejších a najľahších. Textúra látky rozhoduje aj o charaktere miestnosti, ktorý vo výsledku dostanete – satén alebo hodváb pôsobia formálnejšie, zatiaľ čo bavlna alebo ľan vytvoria ležérny dojem. Zohľadnite množstvo svetla, ktoré sa vám v konkrétnej miestnosti podarí dostať dnu. Svetlými záclonami ho môžete opticky zväčšiť, zatiaľ čo tie tmavšie sa hodia do vyslovene presvetlených priestorov, kde až toľko svetla nepohlcujú. Na pamäti majte najmä celkovú harmóniu miestnosti. Závesy by ju nemali narúšať tým, že budú prekrývať iné dôležité prvky, poprípade ich vyslovene rušiť.