Aby poistenie nehnuteľnosti nebolo len formalitou – čo by ste si mali doma poistiť

Možno sa vám už stalo, že vás vytopili susedia. Bez poistenia nehnuteľnosti je to dosť nepríjemná situácia, pretože náklady na opravu tak nemáte od koho vymáhať. Pri hypotéke je poistenie bytu či domu dokonca povinné. Viete, čo všetko by malo zahŕňať a na čo si pri jeho vybavovaní dávať pozor?

Aby poistenie nehnuteľnosti nebolo len formalitou – čo by ste si mali doma poistiť
(zdroj: unsplash.com)

Základný balík viete rozšíriť

Poistenie by v prvom rade malo chrániť váš príbytok pred nečakanými udalosťami. Či už ide o živelné pohromy, alebo vlámanie či krádež. Poistenie nehnuteľnosti obvykle zahŕňa požiar, priamy úder blesku, výbuch, zrútenie lietadla, únik vody, víchricu, krupobitie, ťarchu snehu, lavínu, povodeň, zosuv pôdy, zrútenie skál a zeminy, pád stromov a iných predmetov, náraz auta, dym, zemetrasenie alebo krádež stavebných súčastí a vnútorný vandalizmus. Pripoistiť si však viete aj niečo navyše, odporúčame napríklad vonkajší vandalizmus, ak máte napríklad záhradu. Základné poistenie nezahŕňa ani poistenie skla.

Poistenie domácnosti alebo poistenie nehnuteľnosti?

Pozor – poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti nie je to isté. Poistenie domácnosti síce nie je povinné, ale je výhodné mať tieto poistenia obe. Vzťahuje sa totiž aj na hnuteľné veci, ktoré v nehnuteľnosti máte. Ide napríklad o nábytok, elektrospotrebiče alebo interiérové doplnky. V prípade spomínaného vytopenia tak dostanete prostriedky nielen na opravu stropov či múrov, ale aj za zničený televízor, nábytok alebo čokoľvek voda poškodí. Ak sa chystáte brať si na konkrétnu nehnuteľnosť hypotéku, s poistením nikdy neotáľajte. Ešte pred vybavením hypotéky by ste už totiž mali mať uhradenú prvú poistnú splátku.

Na čo nikdy nezabúdajte

Pri výbere poistenia sa nikdy nepozerajte na jeho cenu, ale na jeho krytie. Ak si totiž zvolíte poistenie s nízkymi splátkami, môže sa stať, že vám nepokryje väčšie nečakané škody. Nezabudnite vždy poistenie aktualizovať – zvyčajne sa totiž stáva, že rokmi stúpa hodnota vašej nehnuteľnosti, a tak by tomu mala zodpovedať aj výška poistného krytia. Ak by totiž v takom prípade došlo k väčším škodám a vaša nehnuteľnosť bola takto podpoistená, z poistky by ste už nedokázali pokryť opravu a museli by ste siahnuť po iných financiách, prípadne si vziať na opravu úver.